Proboha, brzděte to dítě

Před pár dny viděl můj ortoped naší dceru, jak si suverénně kráčí okolo stolu. Drží se jednou rukou, směje se na něj. Tu se zastaví, ohne se pro hračku, pak se zas za jednu ruku postaví. Když dojde na konec, přehmátne si na skříňku a vesele pokračuje dál. Pak sleze na 4, přeleze celý obývák, opře se o zeď, stoupne si a pokračuje v túře po bytě. Chvíli na ní tak koukal a pak pronesl ,,Proboha lidi, koukejte to dítě brzdit. Vždyť to není možný. Z toho může mít v budoucnu akorát problémy."

Podobně se vyjádřila naše pediatrička na nedávné osmiměsíční prohlídce. ,,Hlavně jí v tom nepodporujte. "

Od okolí, známých, rodiny taky pořád slýchám ,,No to si s ní musíš co nejvíc hrát na zemi..." ,,To jí nesmíš dovolit..."

Sakra, že by ale někdo z nich přišel s konstruktivní radou, JAK TEDA TO DÍTĚ ZABRZDIT A ZPOMALIT, to ne. Ono to totiž nejde, že. Mám jí snad přivázat k židli? Nebo jí dát závaží na plínu, aby se teda nezvedla, nebo jak? Obvykle jsem k nevyžádaným radám vcelku tolerantní, ale v tomhle případě mi opravdu zvedají mandle. 

Narodila se 10 dnů po termínu. Nic teda nenasvědčovalo tomu, že si vývojově poskočí o dva měsíce dopředu.  Ale asi jen sbírala síly :D Ve třech měsících se vesele točila na břicho, v šesti si prvně stoupla, v polovině 7 měsíce začla obcházet nábytek. 

Je jí 8 a půl a nezastaví se. Za celý den naspí tak 2-3 hodiny, a jinak je stále v pohybu. V kočáru, v nosítku vydrží tak 30 minut. Pak už ji moc omezuju a dělej mámo, dej mě na zem, jinak něco uslyšíš. Chodit na procházky je momentálně o nervy, leda tak v době spánku. A ani to nejde úplně hladce, protože i při tom spaní se točí, leze, stoupá si div ne na hlavu. 

Nebrzdím jí. V ničem jí nepomáhám, ale nebrzdím. Nejen proto, že fakt nevím, jak. Věřím, že ví sama nejlíp, proč se pro tohle tempo rozhodla. Možná proto, aby mohla brzo lítat venku s bráchou, který je též od narození k neutahání. Nebo mi oba tou svojí obrovskou aktivitou něco mají říct, předat, a já zatím nevím, co to je. 

A tak doma přemýšlíme, kam bezpečně umístit vánoční stromeček a uzavíráme sázky, jestli do konce roku bude chodit. Co myslíte? 

1 komentář:

  1. Jestli to stihne do konce roku, tak mě to nepřekvapí :) Náš syn byl ve vývoji podobně akční, chodit začal na den přesně v 10 měsících. Když k tomu děti dospějou samy, těžko se nechají omezovat, to si fakt neumím představit :)

    OdpovědětVymazat

My Instagram