Do Jizerek s kočárkem: 3 trasy, které hravě zvládnete i s miminkem

Ani s těmi nejmenšími není třeba vzdávat se turistiky po horách. Někdo vezme šátek, Manduku či jiné nosítko, další ale dávají přednost kočárkům. V každém našem pohoří se sjízdné trasy najdou a není jich málo. Tou nejlepší volbou jsou ale z mého pohledu Jizerské hory. A protože máme před sebou krásný víkend, přináším vám tip na 3 nádherné trasy, které si užijete se sporťákem i hlubokou korbičkou.

1. Bukovec - Jizerka - Safírový potok 

(6 km)

Nejznámější osadou Jizerských hor je bezpochyby Jizerka. V povědomí ji máme zejména díky teplotním výkyvům, - 30 stupňové mrazy tu nejsou žádnou výjimkou. Není divu, však je malebná Jizerka nejvýše položenou obcí v ČR. 

Foto: Petr Růžek
Auto nechte na parkovišti pod Bukovcem. Až do Jizerky jděte po cyklostezce, souběžně s ní jdou i modrá a červená turistická značka. U Langeho památníku se připojíte na NS Tři iseriny. V Jizerce lze navštívit Muzeum Jizerských hor. 

Projděte osadou, stále po cyklostezce a okolo Hnojového domu zamiřte k rašeliništi. Opustíte pohodlnou asfaltku a čeká vás chůze po dřevěných chodníčcích. I pro kočárek jsou ale pohodlné.

Foto: Hynek Vermouzek
Z rašeliniště se vracíte zpátky, ale hned na první odbočce zahněte doprava, k Safírovému potoku. Nádherná procházka, ale po úzké pěšince vhodné pro pořádná terénní kola. Po cca 1 km se napojíte opět na cyklotrasu, která vás dovede zpět skrz Jizerku až do Bukovce.

2. Bedřichov - Blatný rybník - Nová louka 

(9 km)

Tato trasa je oficiálně označená jako bezbariérová. S kočárkem tedy nebudete mít nejmenší problém. Vychází se z Bedřichova, z rozcestí U stadionu, po cyklostezce 3023. Po cca dvou kilometrech uhněte doprava. Cesta je neznačená, opět asfaltová. Dojdete k Blatnému rybníku. 

Foto: Vítězslav Hudský
U Blatného rybníka se napojte na modrou turistickou trasu a pokračujte na Novou Louku. Tam se posilněte a prohlédněte Šámalovu chatu - bývalý lovecký zámeček Clam-Gallasů, který měl za první republiky v užívání Dr. Přemysl Šámal, kancléř T. G. Masaryka. 


Od Šámalovy chaty jděte po modré na rozcestí U Nové Louky, kde se napojíte na žlutou. Ta vás dovede zpět do Bedřichova. Cestou budete míjet Klikvovou louku, kde pramení Bílá Nisa. Okruh měří cca 9 km. 

Foto: Vítězslav Hudský
Pokud byste si chtěli cestu prodloužit, můžete z Nové Louky vyrazit po žluté na Gregorův kříž, a přes Olivetskou horu se dostat až k vodní nádrži Bedřichov. Jsou to další cca 4 km.

3. Bedřichov - vodní nádrž Bedřichov a zpět 

(7 km)


K přehradě Černá Nisa, jak se Bedřichovské vodní nádrži také říká, se dostanete z Bedřichova, konkrétně ze sedla Maliník. Tam se nalézá i parkoviště. K přehradě vás dovede zelená turistická značka. Cesta je nenáročná, s kočárkem i malými dětmi jde bez problémů zvládnout. Zpět se vracíte stejnou trasou.

Foto: Vítězslav Hudský
Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, pokračujte od přehrady dále k Závorám. Na rozcestí Pod Olivetskou horou se dejte směr Gregorův kříž a pak přes Novou Louku zpátky do Bedřichova. Takto měří okružní putování 11,5 km. Jedná se opět o oficiální bezbariérovou trasu. 


 Tak co, kam o víkendu vyrazíte? Napište mi, kam se chystáte, nebo naopak kde se vám líbilo. A pokud vám tyto trasy nestačí, nakoukněte na můj online průvodce S kočárkem na hory. Třeba vás inspiruje k výběru dovolené :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat

My Instagram