Pořizujeme výbavičku: Monitor dechu jedině nový

Při pořizování výbavičky pro prvorozeného jsem s díky využívala všech věcí, které se točily v rodině nebo jsme je dostali. Nových věcí jsem kupovala minimum a toho samého se držím i teď. S jedinou výjimkou - monitor dechu. Ten už mi domů používaný nesmí. Je to vlastně snad jedna z nejdražších částí naší mini výbavičky (nepočítám šátky a nosící věci), ale poté, co nás (s největší pravděpodobností) vadný monitor dostal do špitálu, tady nešetřím. 

Nechci se tu rozepisovat o tom, jestli je zrovna on nutnou součástí výbavy. Každá maminka to cítí jinak a má tedy jiný názor. Mě třeba před těmi skoro třemi lety ani nenapadalo, že by syn spal se mnou v posteli. Měl svojí postýlku těsně vedle mé a bez monitoru (který už používaly dvě děti před námi a já ho dostala z rodiny) jsem si nedovedla noci představit. Lépe se mi spalo, když jsem věděla, že něco hlídá dech mého miminka, a v případě potřeby můžu včas reagovat. Teď společné spaní vidím sice jinak, ale pro první měsíce mám Nannynku v postýlce nachystanou.


Používané monitory se běžně na bazárcích prodávají. Důvody jsou různé. Ne každý si může dovolit dát skoro 3 tisíce za nový. Nebo mají rodiče jiné priority ve výbavičce a monitor chtějí jen zkusit. Případně jim stačí slovo prodejkyně, že žádný falešný poplach neměla. Důvod pro koupi staršího (víc než dva roky, po více dětech) má asi každý jiný. Mě jedna zkušenost stačila a znovu bych to neudělala.

Když byly totiž malému čerstvě 4 měsíce, rozhoukala se nám Nannynka několik nocí po sobě. Vždycky jsem vystartovala z postele, rozsvítila, kontrolovala dítě a na první pohled se zdálo vše v pořádku. Možná měl syn jen delší prodlevu v dýchání, a řvoucí monitor ho probral a on se nadechl...ale to už jsem já nemohla zjistit. Po dvou poplaších jsme vyměnili baterie, zkontrolovali kabel, udělali vše, co říká výrobce. I další dvě noci houkal. A tak jsme řádně vyděšení jeli k doktorce. 

Ta nás hned odeslala do nemocnice, kde si nás nechali s tím, že syna musí vyšetřit kvůli spánkovým apnoe. Doteď si pamatuju tu bezmoc, když mi malého napojili na hadičky a přístroj, který měl snímat jeho dýchání a měřit saturaci kyslíku. Nemohla jsem ho první den pořádně ani pochovat, natož ponosit, protože se od měřidla nesměl vzdálit. Navíc, když hodnoty trošku poklesly, okamžitě se rozeřval alarm, ačkoli bylo ve výsledku vše v normě. Za dva dny syn prošel kolotočem nepříjemných vyšetřeních, jejichž závěr ale byl pozitivní - dítě je zdravé, závada je pravděpodobně na straně monitoru.

Přístroj měřící saturaci kyslíku, chvilkové nošení a nakonec hurá, jdeme domů :)
Teprve ve FN jsme se dozvěděli, že na desku výrobce poskytuje záruku dva roky, nekalibruje přístroj (tak, jako to nabízel dříve) a po uplynutí této doby se potíže mohou vyskytovat. Ve FN monitory dokonce vyměňují jednou ročně. A tak, když nás muž odvážel, obratem se zastavil vedle ve zdravotnických potřebách a odjížděli jsme s monitorem novým. Nikdy víc se poplach neozval, dokud syn nezačal cestovat mimo podložku. 

Před druhým porodem jsem tedy věděla, že budu pořizovat opět Nannynku novou. A samosebou jsem hledala nejnižší cenu. Nanny od Jablotroně ale stojí všude +- stejně, takže bylo jedno, který obchod zvolím. Jak jsem tak zkoumala, kde objednat, narazila jsem na cashback portál PlnáPeněženka, prostřednictvím kterého jsem mohla za svůj nákup dostat nějaké procento zpátky. A protože ohlasy kamarádek, které už s ním zkušenosti mají, byly pozitivní, vyzkoušela jsem to.

Jak portál funguje? Úplně jednoduše. Nejprve si na webu vytvoříte účet, což trvá asi dvě minuty (lze využít i přihlášení přes váš FB účet). Pak se přihlásíte, vyberete si e-shop, ve kterém chcete nakupovat a přímo z PlnéPeněženky do něho vstoupíte. A pak úplně klasicky provedete objednávku. Jak jsem zjistila, v systému portálu je zapojeno skoro 400 obchodů, pro mě například vcelku zásadní Bonprix, Mall, Dr. Max, Tchibo, Tescoma, kde nakupuji opravdu často. Procento, které vám bude za nákup vráceno, se e-shop od e-shopu liší.Odměna je vám hned připsána na účet v cashback portálu. Vy pak jen požádáte o výplatu částky na vaše bankovní konto, kam je během pár dnů převedena. Nejsou to velké peníze, ale zaplatí třeba poštovné.  V mém případě jsem za monitor dechu dala něco kolem 2500,--, dopravné bylo zdarma. PlnáPeněženka mi vrátila nějakých 70 Kč.


Je jasné, že nový přístroj 100% nezaručí, že se něco podobného nebude opakovat. Na vadný kus můžu narazit i tak. Nebo bude dítko v postýlce natolik nespokojené, že bude již od prvních dnů ve společné posteli - pak mi monitor nebude k ničemu. Zatím je ale nachystán a věřím, že žádné poplachy neuslyším. 

A co vy, maminky, využíváte při online nákupech cashback portály? Pokud jste je až dosud neznaly, vyzkoušejte, je to vážně jednoduché a uspořit nějakou tu kačku se mateřské více než hodí :)1 komentář:

  1. PlnouPeněženku využívám pravidelně a je to fakt super možnost, jak ještě víc ušetřit. Kort když člověk nakupuje něco opravdu drahého. Takže ženský, kdo nepoužíváte honem do toho! :-D

    OdpovědětVymazat

My Instagram