Ohlédnutí za Štědrým dnem aneb představy versus realita

Vánoce jsou za námi a jako obvykle utekly hodně rychle. Pro nás to byly druhé svátky, které jsme trávili již coby rodina. Batole má skoro 1,5 roku, říkala jsem si, že už bude hezky všechno vnímat. Tak jsem se těšila, jak bude trhat papír na dárečkách, koukat užasle na rozsvícený stromeček (světýlka má fakt rád), pustíme si spolu pohádku a dáme si (on zdravé) cukroví. Koupili jsme prskavky, připravili lodičky ze skořápek, navázali zeleninu, abychom mohli jít ozdobit stromeček zvířátkům. No, a to by nebyl můj syn, aby si ty plány nepoupravil. Takže jak náš Štědrý večer nakonec vypadal? 

Jelikož byl úplněk, již dvě noci předtím jsme nespali. Nikdo. Pohodě nepřidalo ani to, že jsme se všichni potýkali už nějakou dobu s virozou. Ráno se tedy bytem potácely dvě dospělé mrtvoly a kolem lítal mega akční potomek. Posnídali jsme pořádnou dávku kofeinu a cukru (tedy my dospělí), Batole dostalo pro změnu inhalační dávku Mucosolvanu a Štědrý den mohl začít. 

Dopoledne proběhlo v poklidu. Dítě po vpuštění do obýváku zmerčilo v noci ozdobený stromeček, vykulilo oči, sáhlo si na ozdoby a... šlo si po svých.  Já připravila řízky a chlebíčky, muž salát a kámoška sousedka luxusní tiramisu a před obědem jsme stihli procházku. K poledním spánku jsme se uložili všichni, neboť jsme správně tušili, že ani noc následující nebude zrovna odpočinková.


Měníme tradice


Po vyspání jsme vyrazili do lesa udělat Vánoce zvířátkům. Skončili jsme pár kroků od domu, neboť syn objevil jediné bahnité místo a samozřejmě musel prozkoumat jeho konzistenci zblízka. A když se v něm vyválel asi potřetí, otočili jsme to a šli domů. Zeleninu holt odneseme jindy. 

Dítě jsem začala svlékat s tím, že zablácené oděvy vyperu až ráno, přeci na Štědrý den se prát nemá...Jenže k zápachu bahna se přidal ještě jiný typ smradu a znečištěné byly jaksi všechny vrstvy oblečení. Batole putovalo rovnou do sprchy, a já ve 4 odpoledne zapínala pračku. Zvyklosti jsou jedna věc, pos.ané punčocháče věc druhá. 


Odlišné představy o zábavěKdyž už jsme byli v koupelně, napustila jsem umyvadlo a přinesla skořápkové lodičky. To ho snad na chvilku zabaví. Zabavilo. 2x si foukl a pak se rozhodl lodičky lovit a likvidovat. Bylo jich 6, než je všechny upravil, chvíli to trvalo. A já šla toho vodomila převlékat znovu, do suchého. A rovnou do teplého, abychom mohli na balkoně zapálit prskavky. 

V rámci bezpečnosti jsem mírně protestujícího potomka usadila do nosítka. Velmi rád se totiž z balkonu vyklání, a vzhledem k tomu, že bydlíme v 9. patře, v náručí se na to fakt necejtím. Na prskavky sotva mrknul, víc ho zajímaly blikačky v oknech sousedů. 


Magický večer...


A přišel čas na večeři. Připravila jsem stůl, nachystala jídlo. I psi dostali slavnostní luxusní granule. Synovo menu se skládalo z přírodního řízku a lehkého bramborového salátu s jogurtem. Usedli jsme, začali hodovat. Dítě ochutnalo salát, vyplivlo. Ochutnalo maso, vyplivlo. Snědlo 5 suchých brambor a usoudilo, že dnes toho k jídlu bylo dost. A že i my bychom měli pohnout. Myslím, že naše Štědrovečerní večeře trvala asi 15 minut. 


Zazvonil zvoneček a přišel Ježíšek. Na tuhle chvíli jsem se vážně těšila a byla jsem celá taková dojatá. Konečně ty Vánoce dostávají zase jiný, hezčí rozměr. Naše tryskomyš přilétla ke svítícímu stromku, chvíli si ho prohlížel, pak sebral odrážedlo, které nebylo zabalené a projel se po bytě, jakoby to dělal denně…Nechal si rozbalit jeden z dárečků, okouknul, vyzkoušel. Pak objevil přepínač světýlek a zbytek večera strávil vleže pod stromkem a blikal. Zbylé dárky jsme rozbalili my a někdy okolo 9 všichni odpadli. 


I když ve finále vše dopadlo jinak, než jsem si představovala, den to byl skvělý. Měli jsme dobrou náladu, doma vládla pohoda, všem příhodám jsme se smáli a užívali si, že jsme všichni spolu. A jaké jste měli Vánoce vy? 

4 komentáře:

 1. Hezký Vánoce. Hlavně že vše dobře dopadlo. Vánoce jsou vždy takový.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. však hlavně, že byla pohoda :) kdyby všechno šlo tak, jak jsem si malovala, zřejmě by to byla nuda :D :D

   Vymazat
 2. :) ... parádní Vánoce :) Hlavně, že jste si je užili.
  Já loni měla představy podobné jako Ty a dítě nejvíc zajímal papír :) Letos, když už je tomu staršímu 2 roky a 3 měsíce to bylo úžasný....a bude líp. Jen jsme zjistili, že budeme muset večeřet snad už ve čtyři, protože pak byli kluci unavení. Tak je aspoň dřív uložím a v klidu kouknu na pohádku :) (ha, ha...) Letos jsem neviděla ani jednu!!!
  Krásný den...., pevné zdraví, pohodu, srandu a parádní články v novém roce :) Kat....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, já letos taky neviděla ani jednu pohádku :D U nás dítě nezajímal ani ten papír no, ale tak aspoň ty světýlka, ty teda přepínal opravdu s radostí :) I tobě do nového roku hlavně zdraví a těším se na články :) Veru

   Vymazat

My Instagram