Jsem líná matka. No a?

Před pár dny jsem si v nejmenované FB skupince vysloužila označení Líná matka. Důvodem bylo to, že v 15 měsících syn stále nechodí na nočník, ba co víc, já ho tam ani pravidelně nedávám! Na můj argument, že jaksi při pohledu na něj ječí jak siréna, a když ho čas od času večer před koupáním vezme na milost, je za vteřinu zase pryč, mi nadaly, že ho tam musím dávat každou hodinu, ne-li častějc. Jo, a ještě držet i přes jeho očividný nesouhlas! Skupinu jsem opustila a šla svému batoleti s klidem vyměnit plenu. Když už mi ale role Líné matky byla přidělena, zamyslela jsem se nad tím, jaké další požadavky musí žena splňovat, aby se na tento post dostala. 

Co (ne)dělá Líná matka?


- odpočívá (spí, čte, maluje, háčkuje...doplňte si dle zájmů), když dítě spí.
Nevaří, nešůruje byt a většinu provozních činností se snaží zvládnout s bdělým dítkem za zády (popřípadě na zádech).

- tráví většinu dne venku, potažmo na návštěvách
Jednak to pak doma nevypadá, jako by tam bouchla atomovka, jednak se dítě nenudí. Venku je tolik zajímavostí, které musí prozkoumat, ošahat a ukázat rodičům - vajgly, kameny, lupeny...Na návštěvě jsou děti a spousta nových hraček. A proč je venku pobývající matka líná? Protože s potomkem doma nestaví kostky, nevkládá tvary a neučí ho zvířátka z knížky. Radši jde naproti do ZOO, ukáže mu je naživo, a dírou v plotě po cestě zpátky prohazujou kameny. A škrtáme dva body najednou.

neplánuje
Protože je to obvykle ztráta času.

- nejezdí na 3 a více kroužků týdně
Jo, to fakt nedělá. Dost často proto, že na to jaksi nemá. Krom financí bývá důvodem také to, že hyperaktivní Batolák na cvičení nespolupracuje, nebaví ho to a odmítá dělat to, co se po něm chce. Mnohem radši by zkoumal tělocvičnu po svém. Naštěstí miluje plavání, ale jiné aktivity, kde se jede podle nějakého řádu, vytrvale bojkotuje. Jak vidno, je po mamince...

nevaří každý den domácí jídlo
S naprostým klidem si po náročné noci objedná pizzu, muži doporučí kvalitní restauraci a mrně poobědvá skleničkový příkrm.

- nechává dítě poznávat svět všemi smysly 
Po dešti dítku navlíkne příslušný oděv, nasadí holiny a vyrazí rybařit do kaluží. Bláto je nejlepší, když se rukama rozpatlá po vlasech. Mámo, to podzimní listí je tak krásně barevný, škoda, že tak dobře nechutná. Jo a strkat klacík do nosu už fakt nebudu, fakt to bolí...Že mě necháš rozdělit se o to skvělý jablíčko s pejskama?

- neřeší, co by měl potomek v tom kterém měsíci věku umět
Viz ono chození na nočník, samostatné stravování, oddudlíkování, napodobování zvířátek, mluvení lépe, než batolecí hatmatilkou a další (ne)dovednosti, kvůli kterým se mnohé maminky stresují.

- občas si dítka naoko nevšímá
Sedí na gauči nebo venku na lavičce, čte, sleduje film či přes net konverzuje s dalšími línými matkami, popíjí čaj a jen nenápadně sleduje, jestli nemá dítko náhodou sebevražedné sklony. Nechává ho zkrátka volně žít a dýchat.

- když se jí někam nechce, slouží mimi choroby jako výmluva
Co si budeme povídat, dětské nemoci jsou vopruz. Krom toho, že nás sžírá pocit zoufalství z toho, jak nemůžeme dítku výrazně pomoci, taky nespíme, nosíme, konejšíme, vaříme milovaná a často nezdravá jídla jen proto, abychom do něho něco dostaly, snažíme se přežít a těšíme se, až to bude za námi. Ale když se nám někam opravdu nechce, používáme nemocné mrně jako výmluvu. A modlíme se, abychom virus nepřivolaly.

- na úklid používá vlhčené ubrousky
Protože je to bez debat nejlepší a nejrychlejší čistící prostředek...

- nevyrábí doma Montessori hračky
Na podobné práce je totiž levá, a navíc Batolák téměř veškeré domácí produkty (včetně přesnídávek apod. ) vcelku slušně bojkotuje. Ale obdivuje všechny, které to dělají.

- nepřevlíká dítě, hned jak se trošku zamaže
Protože to zkrátka nemá smysl. Minimálně u nás.

- o víkendu strčí potomka tatínkovi
A dospává nebo si jen tak užívá toho božského ticha. Slyšíte ho taky?

- nežehlí
Protože je prostě líná.

4 komentáře:

 1. Juuuu, parádně napsané!!! :)
  Hrdě se řadím k líným matkám :)) Bo můj synek ještě ve 25 měsících nočník nedává. Joooo, a je to mojí nedůsledností, teda leností. Nejdřív jsem ho jaksi "neobsluhovala" s tím mega pupkem, co v něm byl další synek a teď to s dalším synkem jaksi nezvládám.... Takže don't worry :)))
  Parádní blog, díky, že jsme se našly :) !
  Krásný den...Kat....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D věřím, že synek jednou sedne a bude to :D nač se stresovat. Těším se zas u tebe na další článek :)

   Vymazat
 2. - o víkendu strčí potomka tatínkovi
  :D u nás doma to o víkendu vypadá, jako bych se o to robě ani neuměla postarat :D vrcholem mé činnosti je domácí strava (to je taková moje posedlost), ale jinak vše okolo dítka obhospodařuje tatínek a maminka je konečně jenom na hraní a zábavu :)

  OdpovědětVymazat

My Instagram