Kudy kráčel Vinnetou

Jako mnoho mých vrstevníků jsem vyrostla na mayovkách, v knižní i filmové podobě. Toužili jsme být stateční a neohrožení jako naši hrdinové, chtěli jsme se prohánět na vranících volnou krajinou a bojovat proti bezpráví. Pravé přátelství bylo nadevše. Pamatuji si to zklamání, když mi rodiče sdělili, že žádný Old Shatterhand ani Vinnetou neexistovali, a že Apačové rozhodně nebyli tak mírumilovným národem, jak je Karel May vykreslil.

Také jsme však přišli na to, že tolik oblíbené scény z Divokého západu se netočily za Velkou louží, nýbrž jen "kousek od nás", v dnešním Chorvatsku a Slovinsku. A spousta milovníků filmových mayovek (včetně mě) od té doby zatoužilo vyjet podívat se tam, kde stálo pueblo Apačů, kam Cornel spěchal za pokladem a na mnoho jiných míst. Patřím mezi ně, ačkoli tuto cestu jsem zatím neměla šanci absolvovat. Je však naplánována na nejbližší roky. Když mě redakce jednoho magazínu tedy požádala o článek zaměřený právě na místa natáčení, neváhala jsem. Koneckonců, itinerář cesty mám v hlavě. Článek nakonec nevyšel, a já ho tedy sdílím s vámi zde. Třeba tu někteří najdou inspiraci na dovolenou.

Třikrát se obrací Rio Pecos


a pak stojí na jejím levém břehu kůl... Přesně tato slova slyšel Old Shatterhand připoutaný k mučednickému kůlu od Vinnetoua, který tehdy byl ještě jeho nepřítelem. A to přímo nad řekou Rio Pecos, v hlubině se zakusující do vápencových stěn, kde stálo také kamenné pueblo Apačů. V jaké oblasti se tato a mnoho jiných scén vlastně odehrály?
Zrmanja, Chorvatsko. Zdroj Pinterest/Kate Zelic

Řeka Zrmanja a její kaňon byly tehdy útočištěm filmového štábu. Není se čemu divit. I dnes patří kaňon Zrmanji k nejkrásnějším v Evropě. Krasová řeka pramení pod Velebitem. Není dlouhá, po asi 65 kilometrech ústí do Novigradského moře. Na jejím toku najdete četné vodopády (nejvyšší Veliki Buk má 10 metrů), peřeje nebo divoké soutěsky. I proto se sem sjíždí milovníci divoké vody. Splavná je však pouhých 11 km, a to od města Obrovac až k ústí. Nejlepší podmínky jsou na jaře, v letních měsících je Zrmanja spíše klidná a vody je méně.

Další zajímavý a hojně navštěvovaný úsek na řece je mezi městem Ervenik a přehradou Muškovec. Údajně také patří k těm nejmalebnějším a také nejdivočejším. I právě proto se zde pořádají výletní plavby na raftech, v letních měsících na dvoumístných kajacích. Plavba panenskou přírodou mezi vysokými skalami je nezapomenutelným zážitkem.

Samotnou plošinu, kde proslulé pueblo stávalo, najdete kousek od Obrovace, místo nese název Zrmanja Plateau. Při turistice v okolí řeky však pečlivě dbejte pokynů místních a držte se pouze vyznačených cest, území není po válce stále kompletně odminováno.

Stříbrný třpyt kaskád dal jezeru jméno


přejmenoval tak jedno z Plitvických jezer na jezero Stříbrné. Právě v tomto překrásném Národním parku se odehrává mnoho scén z Pokladu na Stříbrném jezeře.

Národní park Plitvická jezera je součástí světového dědictví UNESCO. Najdete ho ve vnitrozemí Chorvatska, z Prahy je to asi 800 km. Komplex tvoří 16 krasových jezer, která jsou vzájemně propojena neuvěřitelnými 92 vodopády. Vybrat si můžete ze 7 různých tras, kterými lze tento přírodní skvost poznávat. Na výlet si rozhodně vyhraďte celý den, i ta nejkratší trasa vám zabere okolo 4 hodin. A kdo by nechtěl posedět a pokochat se pohledem na modrozelenou hladinu, padající vodopády a zalesněné kopce obklopující jezerní soustavu.
Plitvická jezera - Kaluderovac. Zdroj:Pinterest/TrinketsandPearls

A kteréže jezero je tím Stříbrným, u něhož leží jeskyně s pokladem? Chcete-li ho vidět, budete muset zamířit až k tomu nejspodnějšímu - Kaluderovac. Právě odtud pochází známý záběr, kdy Vinnetou a Old Shatterhand jedou v kánoi. A zde se také nachází přírodní jeskyně s pokladem, k níž se dostanete po strmých schodech.

Plitvická jezera jsou otevřena denně, od 8 - 18 hodin. Mnoho turistů je navštěvuje při cestě za chorvatským mořem, tedy v sezóně. Pokud sem ale máte možnost jet jindy, rozhodně toho využijte. Už jen kvůli cenám vstupného. Mimo sezónu (leden-březen, listopad-prosinec) zaplatí dospělí 55 HRK, od dubna do června a v září a říjnu už je to 110 HRK. V letních měsících (červenec-srpen) cena pro dospělého naroste na 180 HRK.

Kde padl poslední výstřel?


Chcete-li se vydat na místo, kde náčelník Apačů naposledy vydechl, ale také k Nugget-tsilu, kde zahynuli Inču-čuna a Nšo-či, čeká vás krásná, ale náročná a místy i nebezpečná túra pohořím Velebit, v okolí vápencových věží Tulove Grede.

Tyto ohlazené vápencové skály najdete při silnici z Obrovace k průsmyku Mali Alan. Tulove Grede patří k nejpůsobivějším místům v celém Velebitu. Vůz musíte zanechat u kamenné zdi před vrcholem, a pak je to k věžím Nugget-tsilu asi 1,5 km po značené trase. Před věžemi, mezi nimiž se ve filmu oba náčelníci a Nšo-či ukrývají, můžete také vidět pozůstatky jejich hrobů.

A kdeže padl osudový poslední výstřel? Na Zelené louce, která se nachází z druhé strany věží Tulove Grede. Abyste se tam dostali, musíte se vrátit ke kamenné zdi a dát se uzounkou cestičkou doprava. Připravte se na stoupání a klesání, neboť projdete dvě údolí a vystoupáte několik schodů. Až třetím údolím je Zelená louka. Cesta trvá asi 30 minut.  

Nebezpečí v této oblasti číhá především pod nohama. Jako na mnoha dalších místech, i na Mali Alanu stále leží miny. Proto se sem vydávejte buď jen se zkušeným průvodcem, nebo si alespoň zjistěte nejaktuálnější podrobnosti. Z vyznačených cest nesestupujte!

Žádné komentáře:

Okomentovat

My Instagram